Nedávno jsem začala spolupracovat se dvěma rodinami, jejichž školkové děti (4 a 3 roky) mají diabetes 1 typu – jeden z mnoha autoimunitních onemocnění dnešní toxické doby.
Zapracovali jsme na jídelníčku tak, ať glykémie neskáčou jako EKG a dalším mým hlavním doporučením bylo, ať své děti ráno nebudí (naštěstí to u obou rodin je možné, prostě děti jdou do školky později anebo vůbec).
Po cca 3 týdnech aniž bychom museli masivně zredukovat počet sacharidů (jsou na LCHF – nízkosacharidové stravě) se jim hlavně ty ranní glykémie výrazně upravily.
Co tím chci říci? Dnešní doba klade nesmírný důraz na výkon a to již od ranného dětství a my rodiče mnohdy lehce propadneme panice, že když nebude umět to či ono v tolika letech tak…anebo, že si v životě neporadí, když nebude mít režim, pak to nikde nedotáhne apod. Velmi živě si pamatuji svá léta na víceletém gymplu, kdy nám 2x týdně výuka začínala v 7 ráno a já padala na „hubu“ a byla neustále nemocná. Když se dívám na osnovy pro první a druhou třídu z dneška a z let minulých tak to, co se děti učily kdysi ve 2 třídě již mají zvládat v té první.
Proto jsem velmi vděčná za uvědomění rodičů i za studie typu níže, které apelují na kvalitu spánku u dětí. Tato studie se tedy zabývá staršími dětmi, ale to samé platí i u menších a řekla bych, že čím je dítě mladší, tím je důležitější.
Konkrétně ve zkratce, výstupem této studie publikována CDC minulý týden je, že téměř 60% dětí (věku základní školy) a 73% dětí na střední škole nemají dostatek spánku!
Tohle jsou alarmující čísla…
Co ale s tím? Každá rodina funguje jinak a tak opět nebude jeden jediný recept na všechny. Každopádně například se dá domluvit ve školkách, že dítě bude chodit později. Náročnější to budou mít rodiče, kteří chodí ráno brzy do práce – tam je potřeba se domluvit se zaměstnavatelem, zda je možnost začátku práce později. U dětí na základních školách – mnoho ZŠ posouvá začátek výuky alespoň na 9 hodin tak, jak je tomu například v UK či Austrálii (za mne ideální stav začátku vyučování je od 10). U teenagerů to již bude větší „oříšek“ neb ti jsou na mobilech, tabletech a „prokecají“ na sociálních sítích celé hodiny (upřímně, i mnoho z nás dospělých). V tomto případě je velmi důležitá komunikace, apelování na důležitost spánku a jeho vliv na zdraví a celkovou pohodu.
Spánek je stravou pro mozek a tak si ho dopřejme dosyta ?