10 tipů jak si zvýšit energii

V tomto krátkém článku bych s vámi ráda sdílela mých 10 osvědčených tipů na zvýšení energie. Jako maminka dvou dětí je energie opravdu potřeba nejenom celý den, ale také v noci, kdy převážně pracuji.

Tento článek je také pro ty z vás, trpící určitým zdravotním problémem jako např. kilogramy navíc, chronickou únavou, diabetem 2 typu apod.

Tyto tipy však mohou být přínosné pro kohokoli a dejte mi vědět, pokud jste následujicí doporučení vyzkoušeli, jak jste se cítili. Momentálně otevírám další „turnus“ svého 4-týdenního programu (v anglickém jazyce) právě na zvýšení energie a shození nadbytečných kilogramů. Více info ZDE.

 

Zde je tedy 10 tipů jak zvýšit energii a zlepšit svůj zdravotní stav:

  1. Místo klasické snídaně začněte den zeleným smoothie anebo zeleným džusem. Nemluvím zde o mléčných ovocných koktejlech a pasterizovaných ovocných džusech, ale o koktejlech a čerstvých, za studena lisovaných džusech plných listové zeleniny a ovoce, které si připraváte doma za 3 minuty. Tmavě zelená listová zelenina typu kadeřávek, špenát, rukola, mladé pampeliškové listy apod. vám dodají nejenom spoustu živin, ale hlavně energie z blahodárného chlorofylu. Vhodné i pro diabetiky 1 a 2 typu! Není pravdou, že diabetici by se měly striktně vyhýbat ovoci, jistě víte, že není cukr jako cukr.. o tom ale někdy příště.
  2. Začněte si do smoothies či kaší přidávat tzv. superpotraviny typu maca, lucuma, nepražené kako, acai či mořský fytoplankton. Tyto starověké potraviny jsou vysoce výživní, zvyšují energii a pomáhají vašemu nervovému systému. Vhodné i pro děti a kojící či těhotné ženy. Přidáváme cca 1 lžíci prášku do ranních smoothie anebo kapátko fytoplanktonu do vody či dětem do kaší.
  3. Přidejte omega-3 NMK denně do svých pokrmů. Omega 3 (ALA a následná konverze na DHA/EPA z rostlinných zdrojů) jsou nejenom potřebné pro správnou funkci nervového systému, ale také pro vaši kůži, vlasy, nehty, střevo. Pokud jste vegany, pak výborné zdroje ALA najdete v konopném, chia, lněném či vašském oleji anebo těchto semenech a ořeších. Přidávejte do kaší (studených), smoothies, salátů apod. Vegani pozor – konverze ALA na DHA/EPA se různí dle několika faktorů (téma na delší povídání) a tak se na tuto konverzi nelze spoléhat. Doporučuji tedy veganský zdroj těchto esenciálních mastných kyselin v podobě mořského fytoplanktonu. Prosím, hlavně u veganských dětí dbejte na dostatek DHA/EPA, jejichž mozek se rapidně vyvíjí.
  4. Udělejte si pauzu od jakékoli činnosti každých cca 90 minut a koncentrujte svou mysl na sebe samotné. Praktikujte meditace a pokud nevíte jak, začněte jógovými cvičeními alespoň 10 minut denně. Uklidníte takt svou mysl a poté se vraťte k vaši činnosti. Tohle mi trvalo delší dobu, než jsem byla schopna implementovat do praxe 🙂
  5. Jakmile se ráno probudíte, snažte se být pozitivní. Nenechte nic, aby vám zkazilo náladu (špatné počasí, řev a hádky dětí, negativní partner či naštvaná tchýně 🙂 ) Připomeňte si, že jsme tady na této krásné planetě nejen proto, abychom tvrdě pracovali, ale hlavně, abychom si život užívali. VYBERTE si být šťastnými a štěstí najdete jen sami v sobě.. nikde jinde (myslím to dlouhodobé štěstí). Jak říkával moudrý Eduar Tomáš… „Není trvalého štěstí v žádném z předmětů světa.. je v nás…“.
  6. Dbejte na to, aby jste konzumovali minimáně 55% čerstvých, bio potravin v syrovém stavu (pokud tedy netrpíte závažnějším problémem gastrointestinálního traktu typu IBS, Crohn apod.). Váš talíř by toto měl reflektovat. Pokud máte chuť na něco “těžšího” jako např. maso, sýr apod. Snažte se na talíř přidat listovou zeleninu. Chutné salátové dresingy jsou v tomto případě opravdovým zlatem. Zkuste například tento: Tahini s citrónovou šťávou, česnekem, troškou olivového oleje, vody a syrového medu (pro vegany kokosový nektar).
  7. Buďte aktivní. Nemluvím o tom, aby jste běhali kilometry, ale o pohodovém, ale pravidelném cvičení. Místo výtahu vezměte schody, místo pomalé chůze zkuste chodit rychleji. Vemte děti do parku na kolo, do lesa na houby, plavat. (osobně praktikuji to, že děti jsou na kolech a já běhám a tlačím je do kopce). Pokud jste unavení i bez žádné fyzické zátěže, pak máte určitý zdravotní problém.
  8. Vyhněte se co nejvíce různým stimulantům jako např. energetické nápoje, pití kávy několikrát denně, rafinovanému cukru a obilovin a mouky. Místo toho se naučte doma tvořit rostlinná mléka, raw krekry, zelené džusy, ořechové sýry a másla, raw dezerty apod. Jezte denně dostatek fermentovaných potravin (nejlépe bezmléčných) jako kysané zelí, pickles, kokosový kefír, kimchi, kombuchu (pozor, může pbsahovat vysoké množství cukru) apod.
  9. Zkuste praktikovat jednodenní půst anebo tzv. intermittent fasting (jedná se o princip, kdy ulevujete svému GIT tak že půstujete od cca 18,00 hodin do cca 12,00 hodin přístího dne a místo snídaní začínáte obědem). Vyzkoušejte půstovat jedenkrát týdně a to nejlépe o vodě. Po jednodenním půstu pak začněte lehkou snídaní, nejlépe ovocem anebo zeleninou na páře.
  10. Poslední, avšak ne méně důležitým tipem je pracovat sám na sobě, vztazích a psychice. Pamatujte, že můžete jíst velmi zdravě, ale pokud máte “toxické” vztahy anebo jste extrémně vystresovaní v práci či jinde, tyto faktory budou mít velký vliv na váš celkový zdravotní stav. Mé zkušenosti z praxe se svými klienty je, že vaše zdraví závisí na dvou hlavních faktorech:

a) Váš psychický stav (60%) – jak se cítíte, co děláte, s kým žijete, jak řešíte emoce a stresové situace apod.
b) Výživa (40%) – co ztrávíte a absorbujete!

A nezapomeňte… Hippocrates pronesl před více než 2,000 lety: Všechny nemoci začínají v našem zažívání.

Přidejte se do mého 4-týdenního programu, kde se společně nejen nabijeme energií, ale také shodíme přebytečná kila. Začínáme 7. října a program probíhá v angličtině. Více info zde. Těším se na vás.