Jedna z otázek, na které se mne často ptají hlavně ženy je: Jak se zbavit či redukovat aknetickou pleť? Tento problém řeší nejen mladé dívky, ale také ženy po 30 cítce. Pojďme se tedy společně podívat, co s aknetickou pletí můžeme dělat.
Nejprve zde musím zmínit, že zárodek problému s akné se u každého liší a následující tipy nemusí pomoci těm z vás, kteří trpí akné z důvodu hormonalní nerovnováhy (PMS, dysfunkce štétné žlázy apod.), kteří užívají medikamenty anebo ti, kteří mají velké zažívací problémy. Minimálně ale můžete tyto tipy vyzkoušet a tak podpořit svůj největší orgán těla, kterým je kůže.
8 obecných tipů, které vám pomohou se zbavit akné:
- Bezlaktózová dieta. Laktóza obsažena převážně v kravském mléce je jedna z bežných a dobře známých “spouštěčů” problémů s pletí. Vyřazení pasterizovaného mléka a mléčných výrobků vám mohou pomci pleť pročistit. Místo kravského mléka si můžete doma vyrobit mléko mandlové, z kešu ořechů či kokosové. Jednoduše namočte hrnek ořechů do vody na cca 4 hodiny, poté vodu zceďte, dejte do vysokorychlostního mix=ru, přidejte 5 hrnků vody a rozmixujte. Přeceďte přes pytlík na rostlinná mléka a uchovávejte tekutinu ve sklenění láhvi v lednici 2-3 dny max.
- Vyřaďte s jídelníčku lepek a veškerou mouku po dobu minimálně 21 dní (jedná se take o belepkové mouky jako rýžová, kukuřičná, banánová apod.) Lepek a moučné výrobky totiž zatěžují naše střeva. Můžete být bez jakýchkoli příznaku intolerance na lepek i několik let, každopádně lepek je spouštěčem zánětlivých pochodů v těle, včetně akné.
- Přidejte do svého jídelníčku zdravé tuky. Ano, zdravé tuky převážně omega 3 a 6 NMK jsou nezbytné pro zdravou pleť, vlasy a nehty (Vyhněte se všem trans a PUFA tukům). Denně si přidávejte do pokrmů kvalitní dýňový olej, obsahující krom zinku také vitamín E. Dýňový lej můžete pouřít také přímo na pleť. Má antibakteriální účinky a tak je také vhodným k podpoře vašeho imunitního systému.
Essenciání mastné kyseliny (EFA) – speciálně onega 3 najdete v lněných, chia a konopných semenech či přímo olejích. Přidávejte si tyto oleje denně do pokrmů (2-3 lžíce denně pro dospělého). - Kurkuma a léčivý kurkumin – tento kořen má silné protizánětlivé účinky a moc pomáhá aknetické pleti. Kořen si mlžete odštavnit a popíjet ve svém čerstvím džusu anebo přidejte kousek (1-2 cm kořene) do ranních smoothies. Turmerik můžete také přímo aplikovat na postiženou pleť.
- Listová zelenina – čím tmavší, tím lepší. Měli by jste začít popíjet zelené koktejly anebo zelené džusy denně. Kadeřávek je plný beta karotenu, prekurzoru pro tvorbu vitamínu A, který je nezbytný pro zotavení buněk. Také vláknina z koktejlů napomůže čištění střeva. Vyzkoušejte tento recept na ranní smoothie:
1/2 hrnku kadeřávku
2-3 banány
1/2 čerstvého ananasu
1/2 hrnku brokolice
1 1/2 hrnku čerstvého mandlového mléka
Vše rozmixujte ve vysokorychlostním mixéru a vychutnejte si toto výborné a velmi nutriční smoothie. - Konzumujte denně potraviny bohaté na zinek: chia, dýňová, lněná a konopná semena.
- Konzumujte denně fermentované potraviny či kvalitní probiotika – mikroflóra a velmi přínosné baktérie mohou výrazně pomoci redukovat akné. Kysané zelí a kimchi v raw kvalitě, miso, vodní kefír, kokosový kefír apod. Jsou skvělé potraviny plné probiotických kultur. Pokud z jakéhokoli důvodu nemůžete konzumovat tyto potraviny, pak doporučuji kbvalitní probiotika, kde je uvedeno přesně kolik baktérií a jaké kolonie v probioticích jsou obsaženy (minimálně 3 miliardy CFU – colony forming units).
- Tea tree esenciální olej a přírodní kosmetika s tímto voňavým olejem je skvělá k ošetřování aknetické pleti. Tea tree má antibakteriální a protiplísňové vlastnosti. Zmixujte 3 kapičky tea tree oleje, 3 kapičky levandulového oleje se dvěmi velkými lžícemi kokosového oleje a 1 lžičkou medu. Namazejte si postižená místa 1,5 hodiny před spaním a nechte působit. Poté omyjte vodou a jděte spát.